Soorollid, soostereotüübid nii- ja naapidi

pluus5PLUUs4

Aprilli lõpus käisin sooteadlikkuse koolitusel. Räägiti soorollidest, soostereotüüpidest, ühiskondlikest ootustest. Seltskond oli tore, teema oli huvitav. Mina käisin seda kuulamas oma tundidega seonduvalt ja puudutasin teemat hiljem ka tundides.

Huvitav on see, et kuigi ühiskonnas on tendents soostereotüüpide murendamise poole – et ka mehed peavad koristama ja laste eest hoolitsema, naised aga tööriistadega osavad olema ja sama suurt palka saama võrdselt tehtud töö eest, siis ikka on neid kohti, kus hoitakse kinni traditsioonidest.

Tavaliselt peetakse nooremaid inimesi tolerantsemateks ja minu küsimuse peale pidas enamus klassist seda häirivaks, kui inimesi nende soo tõttu võrdselt ei kohelda või lausa halvustatakse. Aga mõned ei pidanud ka!

Vaatasime stereotüüpide lehelt videosid ja minul tõusid küll ihukarvad püsti. Jah, need olid kõik natuke üle paisutatud teemad, et kontrast võimalikult suur tunduks, aga ikkagi – päris jõhker. Kui niimoodi videote kujul puust ja punaseks teha, tunduvad need ebaõiglased lood küll, aga samas igapäevaelus ilmselt kõike seda ei märkagi, tõenäoliselt harjumusest, et nii on alati olnud.

Koolitusel toodi meile ka näiteid ja paluti järjekorda panna, mis kõige rohkem häiris ja mis vähem. Osa neist näidetest olid küll sellised, et kui reaalses elus ette tulevad, ei kergitaks kulmugi, samas sooteadlikud inimesed tabavad neid paremini. Kas teid häiriks, et õpetaja on klassis riiulile pannud tüdrukute tööd kollase mapi vahele ja poiste tööd sinistesse mappidesse? Kui neiu palub noormehe abi rattakummi pumpamisel ja noormees ütleb, et mis seal keerulist, tee ise?

Igatahes paluti meil kodutööna sooprillidega ringi vaadata.

Mida ma seni märganud olen – soorollide ühtlustumise teemal:

* poes müüdi tumesiniseid palmikumustriga laste sukapükse. Ei olnud ainult roosad 🙂

* Meesmüüjad ja naistaksojuhid – neid on juba pikemat aega näha olnud ja mind küll imestama ega halvustama ei pane (vt. videot!!). Pigem tuleb rahuloluga meelde, kuidas üks meeskassapidaja poesmu käru kassast läbi mahutada aitas, kui kassad oma vahel liiga kokku lükatud olid ruumipuudusel. Ei olnud kaksikutekäru.

* Äripäeva aasta parima juhi valimisel oli valik 3 naise ja kahe mehe vahel (6.mai leht sattus vaatevälja)

Soostereotüüpide rõhutamist märkasin ka üsna harva:

* poliitikud selgitasid mingeid oma vaatenurki ja siis kõlas meespoliitiku suust, et “ja lastest räägib siis Ruta!”

* Poenukkudel on kriiskavroosasid riideid ikka hulka rohkem kui neutraalsetes toonides, barbidest-monster-ai’dest beebinukkudeni välja.

* Seoses dressipluusiotsinguga olen märganud, et rohelisi dressipluuse naisteriiete hulgast leiab peaaegu sama harva kui ilusaid siniseid või pruune naiste pusasid. Halle on küll, roosasid-lillasid-oranže ka, aga ilusaid rohelisi otsin juba pikemat aega taga. Samas väikeste poiste riiete hulgas on küll oranže, kollaseid ja punaseid riideid näha, aga no ma olen sellest east väljas.

Eks ma pean veel ringi vaatama. Üldiselt mulle siiski meeldib süüa teha ja see, et keegi aitab mul ratta sadula kõrgust muuta. Mis sellest, et ma ise ka võsalõikuri ja akudrelliga tööd teinud olen. See ei tee mind kuidagi paremaks ega halvemaks, ma arvan. Aga palka võiks võrdse tööga ikkagi võrdselt saada.

nexti pluuspluus2PLUUs3

Pildid pluusidest on illustratiivsed, pärit Nexti lehelt. Kohati üsna arusaadav, kummast soost lapsele pluus mõeldud on? Aga Ameerikas oli tõsine lugu lapsega, kelle nimest polnud aru saada, kas tegu on poisi või tüdrukuga. Lisaks riietasid vanemad teda aegajalt poisi, aegajalt tüdruku riietesse, mis ajas muud inimesed kurjaks, kuna neid vaevas lapse soo varjamine! Lapsevanemate õiguste äravõtmiseni asi vist päris ei läinud, aga teemana jooksis see ka läbi. Kes tahab rohkem lugeda-vaadata, võib guugeldada märksõnu ‘baby Storm’. Ja vastupidi – isegi kui laps on roosas kleidis ja patsidega, võib mõni inimene ikkagi tuimalt (või just salakavalalt?) küsida, kas see laps on teil poiss või tüdruk??

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s