Piraadipisarad ja suvetöö

Avastasime poest piraadipisarad! Tegelikult ostsime tööl sünnipäeva pidamise jaoks küpsiseid, mis meenutasid laste lemmikuid Jyväshyvä Suklaapisara küpsiseid, ainult et need olid vist Poesia vms lahtine kraam. Kuna need maitselt olid ikkagi teistsugused, šokolaaditükke oli ka seal Rimi lahtistes küpsistes rohkem, siis ristisime need algul piraatkoopia-šokolaadipisarateks, mis kiiresti suupäraseks mugandus – piraadipisarad. 🙂

Koolilõpud on juba kiviga visata, kellel sel nädalal juba läbi, kellel järgmisel, kellel ülejärgmisel. Üks laps sai eile juba juuni töögraafiku ka ja läheb suveks tööle.

Kuhu saata laps suvel raha teenima, kui tal seda raha vaja oleks? Sellega on vahel päris palju nuputamist. Nimelt ei taha keegi 12-16-aastasi tööle võtta eriti, v.a. noorte töömalevad, lapsehoidjaid otsivad emad ja muruniitjahuvilised. Seega soovitasin tütrel mõelda, kus ta töötaks, et oleks huvitav talle endale ka. Korra on ta kohvikus töötanud – ühe päeva, kui meil vanasti aktiivsed linnaosapäevad olid – see talle väga meeldis. Raamatupoodi külastab ta väga tihti, nii et seal töötaks ka hea meelega. Üks aknamüügisalong jättis talle kunagi kustumatu mulje ja seal oleks ta ka tahtnud suvel asendaja olla, sest seal oli hästi koostöövalmis ja asjalik naistöötaja.

Kohvikuteema langes siiski ära, sest see linnaosakohvik sai niisamagi hakkama (oli asendaja juba leidnud) ja muud poed ju väljaõppeta last endale ei taha palga peale. Helistasin siis raamatupoed läbi ja üks pood oli nõus ta vabatahtlikuks võtma. Peale kuud aega vabatahtlikku tööd ütles juhataja, et neiu oli jätnud talle hea mulje ja võib järgmisel aastal uuesti tööd otsima tulla.

Teine eelmise aasta suvekuu läks teisel alal teenindussfääris ja ka seal sai ta väga kenasti hakkama, ka ilma palgata, aga vähemalt sai inimestega suhtlemist, probleemilahendusoskusi ja natuke raamatupidamise algtõdesid praktikas järele proovida.

Sel aastal sai ta tänu eelmise aasta tööle päriselt poole kohaga tööle ja on päris rõõmus.

Aga jah, 18-aastaselt on juba keerulisem tööd otsida, kuna väga paljud ootavad 18.eluaasta ära ja siis otsivad seda, mida paljud teisedki. Töökuulutused, mida aastaid tagasi olen vaadanud, olid kõik sarnased: 18-aastane noormees/neiu otsib suveks tööd. Olen aktiivne. Helistage.

Ma ei usu, et suurem osa neist tööd leidis sellise kuulutuse kaudu. Pigem siis juba tuttavate või võrkturustajate kaudu, igatahes mitte sellise kuulutuse peale. Ja kogemus või mille tõttu eristud teistest sama töökohta soovinud noortest? Kui seda pole, oled automaatselt esimeste mahakriipsutatavate seas. Sellepärast ma arvangi, et on tore, kui saab kasvõi huvilisena vabatahtlikku tööd teha, töövarjuks käia kooli ajal, ise huvitaval alal kaasa lüüa ja tegevust otsida. Ja kes ütlevad, et on ju suvi ja vaja (koolist) puhata, siis pole vaja karta, et kogu aeg töö peale ära kulub – alla 18aastased üle 7 tunni päevas töötada ei tohi seaduse järgi, jääb ka puhkamiseks aega.

Kui seda kogemust ikka vaja on, küllap leiab ka selle aja.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s