12-aastaselt ülikooli ?

Otsisin endale mingit ägedat raamatut, kuna Krisostomuse raamatupood saatis mulle mingi inglise keelsete raamatute isikliku pakkumise minu otsingute põhjal, aga need olid imelikud ja Goodreadis väga kehva hinnanguga, kuigi sisukirjeldus tagakaanel oli ülilubav.

Näiteks üks: See pere on oma 6 last juba 12-aastaselt ülikooli pannud!!! Ühest neist on saanud kõigi aegade noorim insener, juba 18-aastaselt! Ja nii edasi. Harjumatu ja natuke imelik, mõtlesin.

Mitte see, et targad lapsed, vaid see, et lapsepõlve asemel on Õppida-õppida-õppida ja 12-aastaselt on inimesed kuulsatesse ülikoolidesse sisse saanud tänu tugevale kodusele tööle ja õpivad ja on varakult tööturul, aga …. kuhu lapsepõlv siis jääb?

Mitte et lapsepõlv oleks kohustuslik arvutimängude ja nukkudega mängimise tõttu, aga kogu see loogika areng, mõttemaailma avardumine, erinevate inimestega suhtlemine ja sõprussuhete kujunemine… nii palju asju, mida niigi omandada lisaks koolitööle. Rahulik, vahel väikeste kiiremate hüpetega “küpsemine” on see, mis minu meelest seda silmaringi laiendab, et mõtled ja arutad sõpradega, vanematega…

Aga mis tulevikuväljavaated sellel 12-aastasel on peale vanemate surve? Jah, eks ta kindlasti ole mingites ainetes tugev, aga terve elu 12-aasta vanuselt tehtud otsuste järgi oma elu elada võib mõnele küll sobida, aga kindlasti mitte 100%?

Või ma olen lihtsalt kade, tegu on pseudoprobleemiga?

Kahtepidi arvamusi tekkis peale selle artikli lugemist. Sama perekonna raamatu link asub siin.

Igatahes ma seda raamatut ei tahtnud osta. Ma arvan, et toredam on, kui lapsed saavad aega lapsed olla. Jah, miks mitte selle käigus ka välja mõelda, mida iga laps eriliselt armastab ja teha tahab? Koduõppe puhul saab ilmselt rohkem otsustada, mida lisaks õpetada, koolide õppekava seda ei võimalda – seda, et mõni õpetaja tasuta lisatööd teeks (kuigi on loomulikult neid, kes teevad seda oma vabast ajast), aga lapsevanem ise saab küll vajadusel häid materjale välja otsida lapsele ja temaga tegelda. Me kõik ju tahame teraseid, ägedaid, lennukate ideedega lapsi, kes elus toime tuleks?

Muidu tegelevad lapsed ju kogu aeg millegagi. Ei istu tuimalt ega põrnitse tühja, ikka teevad midagi. Aga mida nad siis armastavad, milles nad end tugevalt tunnevad, kas seda teate?

Mõne puhul ei paista see 3-aastaselt välja, mõne puhul ei saa 8-aastaseltki aru, kõik trennid-muusikakoolid jäävad pooleli, sest “pole nagu päris see”. Mõni vanem sunnib siis lõpuni käima, hambad ristis, mõni ütleb, et pole midagi, proovime midagi muud. Lapsed on erinevad, vanemad on erinevad.

Aga koolisüsteem on üldiselt ikka sama. Ei saa ju võtta 2. klassis 4. klassi matemaatikat, sest süsteem ei luba! Tee lihtsalt 3 tulpa rohkem sellest ülesandest, mis sest, et igav on? Tee lugemispäevik, kui sulle meeldib lugeda, aga joonista kindlasti pildid iga raamatu kohta juurde, isegi kui sa ei salli joonistamist? Ma ei tea, vahepeal on raske see kuldne kesktee leida.

Meie lapsed tahtsid eelmise aasta suvel teha raamatutest uurimistööd. Üks haldjate esinemisvormidest erinevates eestikeelsetes noorteromaanides, teine lohedest Eragoni ja teiste Pärandi sarja raamatutes. Mina olin idee poolt, aga juhendamist ei tahtnud enda peale võtta, vanem õde aga tahtis  väga, sest tema oli just mõne aja eest uurimustööd teinud (Pratchetti teoste kohta, mille jaoks ta ligi 30 raamatut läbi luges). Aga tema nõuded ja juhendamine olid väiksematele natuke karm (vanuse erinevus 2.klassi, 4.klassi lõpetanute ja põhikooli lõpetanu vahel) ja tegemata need asjad jäidki. Sest kes siis veel juhendaks? Mina väiksemate laste kõrvalt lihtsalt ei jõudnud. Eks nad siis ootavad mõne aja, kuni tuleb uus tuhin midagi uut teha.

Lõpuks sattusin hoopis teisele teele, tahtsin Managers of Their Homes osta, kuni sattusin võrdlusele Managers of their homes ja Motivated Moms vahel. Esimesel juhul on seal tõenäoliselt kristlik taust koos koduõppega, mis mind ei sega, teisel juhul saab valida kodutööde listi päevade kaupa ja seda soovi korral koos piibliteemaliste lugemistega.

Motivated Moms oli odavam, ilma postikuluta, selle aasta kalenderplaanid lausa alla hinnatud (netist saab näidist vaadata, link allpool), nii et hankisin e-raamatu pdf-i 4 dollari eest. Paar päeva olen nüüd katsetanud ja päris äge on! Väljaprintimiseni pole jõudnud, nutitelefoni app’e müüsid nad ka, aga minu jaoks (nutitelefonita inimene) oli lihtsaim variant iga päeva tegevused lihtsalt paberile välja kirjutada (pdf-ist on paha vaatamas käia mitu korda päevas, sest peab selleks arvuti juurde tulema). Eks ma siis kunagi teen võrdluse, kui Managers raamatud ka kohale jõuavad.

Üldiselt tuleb kokku teha oma tööde ja tegevuste nimekiri, kuid vahepeal on hea ka teiste tehtuid kasutada, kui jaksu pole Oma Suurt Süsteemi teha veel, aga korras kodu tahaks ikka. Lisainfo selle odavama variandi kohta siin, http://www.motivatedmoms.com/ ja sealt saab valida Products.

Aga korraks veel tagasi selle lapse andeka külje toetamise juurde – kuidas teie olete teinud?

Julgustanud joonistajaid joonistama, väikseid fotograafe pildistama, kokkamishuvilisi kokkama? Ja edasi??

Aga midagi veel lisaks? Koolist legoringe, robootikat, nuputusringe otsinud? Neid ju pole kusagil eriti võtta, kui just Lego Mindstorms robotid 300-500 euro eest koju ei soeta?

Või ongi parem nii, et kui koolis matemaatika meeldib, milleks siis midagi lisaks teha, äkki muidu pingutad-pressid liiga palju ja enam ei meeldigi?

Üks kommentaar “12-aastaselt ülikooli ?

  1. See Motivated Moms tundub väga põnev! Ootan selleteemalisi postitusi, et kas järgid ja kuidas on jne 🙂 Kunagi ma üritasin oma kodu koristada FlyLady süsteemi järgi (blogist leiad lähemalt, kui huvi on).
    Lapse andeka külje toetamise osas arvan mina, et lapsepõlv on just aeg kus proovida erinevaid asju, mis lapsele huvi pakuvad. Aga andeka külje puhul ei tohiks kindlasti ära unustada neid külgi, mis võib-olla rohkem tähelepanu vajavad. Kahjuks on ainult suuremates kohtades valida igasuguste põnevate huviringide vahel, meie kandis on need võimalused väga piiratud, jääb vaid üle ise lapsele mitmekülgseid tegevusi välja pakkuda.

    Liked by 1 person

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s