Bipolaar ja juurviljad.

Koolivaheaja puhul tõsine koolitusnädal – kahe päeva kohta 3 koolitust ja üks väiksem ettekanne, mille mina teistele ette pidin rääkima.

Eile mõtlesin taastuda – peale koolitusi on alati see aeg, kus mõtlen, et peaks nüüd värskelt kõik targa jutu läbi lugema, aga no ei jõudnud ma lugemiseni. 🙂

Olulisem tundus hoopis niisama taastumine, näiteks jalutamine – vankriga laulutundi ja tagasi, aga kuna lund ja jääd oli ka veel maas, märkisin Endomondosse tegevuseks matkamise ja olin päris rahul. Piigat küll magama ei saanud, aga jalutamiseks läks kokku ikka mitu tundi. Pealegi jalutasid teised ka, linn oli inimesi täis.

Ühel neist koolituspäevadest oli juttu depressiooni ja bipolaarse häire erinevusest. Depressioonist on ilmselt kõik midagi kuulnud, minu jaoks oli  huvitav see astmeteks jagamine – et tihti arvavad inimesed, et kui neil on mingi depressioon olnud, et ju siis kõigil on samasugune. Siis tulevad kohe soovitused ka, a la Mina rohtu ei võtnud, ära sina ka võta või siis just vastupidi, Minul see rohi aitas ja sa võta ka seda – kindel, et aitab!! Mõlemad soovitused kipuvad valed olema.

Aga et kolm erinevat astet on, kergest väga raskeni välja, see oli tegelikult arusaadav. Aga suitsidaalsus 10%. Bipolaarsel seevastu hullem – suitsidaalsus 20-30% ! Iga kolmas??Bipolaarne häire on depressioonile sarnane selles osas, et vahepeal on neil ka depressioon, aga vahepeal on hoopis pikka aega ebatavaliselt hea tuju – eufooriline olek, maania. Et siis mõned kuud ühte, mõned teist ja siis hakkab kõik otsast peale. Päris kurnav nii selle häirega inimesele kui tema lähedastele! Mis kasu sellest 4 kuust elevusest on, kus su silme all inimene elab nii hüperaktiivset tegude-elu, et magada ega süüa pole nagu vajagi? Pärast aga on kõik energiavarud salaja ette ära kasutatud, inimesest oleks nagu järsku järgi ainult tühi kest..

Bipolaarne häire on uuem asi, diagnoositakse siiski harvem kui tegelikult esineb. Uuem selles mõttes, et kui ma 2000.aasta paiku üksikutes psühhopatoloogia ja vaimse tervise loengutes käisin, siis sellest meil seal küll veel juttu polnud. Aga vaatasin siis huvi pärast wikipediasse ja see nimekiri inimestest, kellel kõigil see olnud on – Kurt Cobainist Kerlini – oli päris huvitav. Aga selgitas nii mõndagi.

Lapseeas seda bipolaarsust ei esine (erinevalt depressioonist), aga aktiivsushäirega lastel on selle häire saamiseks suurem tõenäosus küll. Samuti võib see mõne traumaga kaasa tulla, aga no traumadest võib igasugu asju kaasa saada ju.

Laste depressioon ei ole nagu täiskasvanutel, et lamavad voodis ja silmade lahtitegemine oleks juba liiga keeruline (raske depressioon), neil on see rohkem “paha lapse” tunnustega. Samas kui see aktiivsus- ja tähelepanuhäire jutuks tuli, mõtlesin, et ei tea kas mul on ka aktiivsushäire jooni, kuna ma ei saa rahulikult koristada ühes nurgas, vaid tahan igal pool korraga koristada – ja raamatute lugemisega on samamoodi, mitut raamatut paralleelselt lugeda tundub täiesti normaalne tegevus. Eiei, mitte ühe silmaga ühes raamatus ja teisega teises, vaid vastavalt tujule – peatükk siit, pool raamatut sealt.

Muidu pidi olema tüdrukutel tõenäolisem tähelepanuhäire ja poistel aktiivsushäire ja aegajalt koos ka, sõltumata soost. Kas see, et ma koolitusel istudes jalgu sirutan ja liikumatult ei istu, on siis häire või teevad kõik inimesed nii? 😀

Polaarsushäire kohta saab natuke juurde lugeda siit, ühest vanast artiklist – inimeselt, kes ise on selle sees olnud. Vennaskond on selle kohta ka laulu teinud, nagu ma aru sain, depressiiv-maniakaalpsühhoos, kui see kellelegi meenub. Hooandjas oli millalgi üks projekt, kus taheti Polaarpoisi filmi teha, peaks linastuma selle aasta kevadel.

Aga täna oli juba jälle pesudepesemise ja aknapesemise päev. Sain õues plekilisi pesusid pleegitada – edukusprotsent oli kella 12st 15ni õues päevitanud laste pluuside puhul koguni ligi viis kaheksandikku! Viimased 3 asja jäid homset ootama, mis tähendab tõenäoliselt seda, et homme ma nad unustan…

Seoses lähenevate pühadega tahtsin meelde tuletada veel Kiire Paša retsepti eelmisest aastast ja kurta, et ei ole eriti munaisu. Pole plaanis seekord mune värvida, selle asemel tahaks šampinjonide ja sibulaga praetud mune homme hommikuks teha ja sinna need munad siis kuluvadki. Muidu olen siin niigi eeskujulik olnud ja iga õhtu oma lemmiksööki teinud – Midagi Head:

pannil1 pannil2

pannil3 pannil4

Tegelikult lõunaks tegin hoopis sügavkülma tühjendamise eesmärgil peedi-porgandi püreesuppi merevaiguga (+ blenderis pudruks).peedi_merevaiguSupp

Enne seda leidsin sügavkülmast üllatusesinejatena lisaks jõhvikatele poolikuid banaane. Blender oigas ja smuuti tegemine venis koos kõigi puhkepausidega 10 minuti pikkuseks, aga tohutult külm sai see smuuti ja tarbimisaeg venis seetõttu veel pikemaks. Õnneks koosnesid mu muud ülesanded alapealkirjadest Vii auto parandusse ja Too auto parandusest ja nii läkski. Hommikul pesin natuke akent ka, seest ja väljast, sest poiste tuppa paistab hommikul päike ja õuepoolne aknaklaas oli ikka päris hall. Boonusena koristasin suure laia aknalaua ka autodest puhtaks ja nüüd on kohe imelik seal toas ringi vaadata, puhas aknalaud on ikka nii haruldane asi!

PisiPiiga tegi meil ka üks päev köögi redisaini, sest ta leidis toast karbi külmikumagnetitega ja teisaldas need kõik külmikuustele. Köök tundus kohe palju kirjum, kuigi meil pole eriti palju magneteid. Paar kuud tagasi tegin mina köögi ümberdisainimist ja eemaldasin kõik üleliigsed magnetid, jättes ainult paar enda lemmikut, et menüüd ja poenimekirja ikka külmikuseinal hoida saaks, nüüd on nad siis tagasi, isegi see pisike magnet kirjaga Absurd. Sellega on eriti hea poenimekirja magnetiseerida.

Osad magnetid on meil elektrikapi uksel ka, koos tuulekoja koristamise õpetusega.

Aga nüüd ruttu tegelased teki alla tagasi ja homseks valmistuma! PisiPiiga vananeb!!

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s