Sääskede võrgutamine

Meid ootab ees igasuvine sõit saarele ja nuputan siin igihaljal teemal sääsed.

Kodus ju sääsemuret pole, mis oli üks üllatusi, kui siia kolisime – mitte ühegi akna ees polnud sääsevõrku! Aga aed on, naabrimaja ees on väike tiigike, iga ülejäänud maja nurga taga võibolla ka, kus väikseid sääsevastseid kenasti haududa, Emajõgi küll kiviga visata pole, aga ütleme, et aias ikka sääski jätkub õhtuti. Samas eelmised elanikud, kes siin kahekesi elasid, ei tootnud ilmselt piisavalt suures koguses süsihappegaasi, et sääski tuppa meelitada.

Meie elame küll kolme, küll kahekesi tubades ja üleval elavad tüdrukud. Neile jätkub küll sääski, sest teine korrus on oluliselt soojem ja aknaid hoitakse ka rohkem lahti, eriti öösel on hea õhutada ja värsket õhku on vaja rohkemgi kui mini-õhutuspilu pakub. Sääsevõrkude panemiseni pole me siiski jõudnud. Varem, kui korrusmajas elasime, kõik aknad ühele poole, olid aknavõrgud küll kohustus, sest meie tilluke kolmetoaline kuumenes tubli 30 kraadini ja kui vedas, oli tänu õhutamisele temperatuur hommikuks 28 kraadini langenud. Aknad ühele poole maja õhu tohutut liikumist kahjuks ei taganud, aga kolmas korrus oli ikkagi parem kui katusealune 4.korrus! Neid naabreid polnud miskipärast kunagi suvel kodus.

Meeldetuletusi tollest ajast saame igal suvel Saaremaal käies, kus magamine toimub katusealusel korrusel. Teine korrus on ikka teine korrus! Esimesel korrusel on jahe, õhuta või ära õhuta – lisaks pole seal ka kunagi sääski, kui vanaisa seal üksi käib. Ikka see väljahingatud õhu tootmine ei signaliseeri kõigile õues olevatele sääskedele, et ruttu siia sööma!! Kui me vanasti enne 2.korruse väljaehitamist oluliselt vähemate lastega seal ööbisime, olid küll sääsed allkorrusel ka platsis ja iga õhtu toimus poolpimedas ajalehega hädatapmine – mõned sääsed oskasid küll täiesti korstnakivide värvi olla, mõned sulasid kardinatega ühte, nii et  peale tule kustutamist oli lastepoolne hädakisa keset ööd garanteeritud.

Eelmiseks aastaks olin ma päris tüdinenud ja ostsin enne minekut poest sääsevõrgu. Ma ei tea, miks ma nii palju aastaid vaikselt kannatasin (sest see ei olnud ju minu vanaema maja), aga noh, kes kannatab, see kaua elab. Samas katuseakna sääsevõrk on mingi eriline leiutis – see meenutas natuke lapsevankri sääsevõrku, sest oli kummiservaga koti moodi. Aknapõskedele tuli kleepida väiksed nagad, mille serva taha saab sääsevõrgu kummipidi pingule tõmmata. Ja see töötas!

Eee… 5 minutit, kuni me rahulolevalt pikali olime jõudnud visata. Siis lendas üks kaldseinale kleebitud nagadest minema, olles kenasti  seinalt veidi värvi ka kaasa krabanud. Kumm oli liiga pingul, sest see vanaaegne katuseaken polnud tänapäevase standard-katuseakna mõõduga.

Kas me saime siis õhutada ja öösel magada? Ei… Mina olen oma lapsepõlves küll õppinud pea ja jäsemed lina all magama, aga lapsed olid endiselt välja koolitamata. Ainult Väike Piiga, kelle reisivoodile sai käru sääsevõrgu peale tõmmata, magas ohutult, teised ikka aegajalt karjatasid ja vähkresid. Samas voodis magajad  vehkisid käte ja jalgadega, pidades oma õde ka üheks suureks sääseks. Unes. Tuuleveskitega samas voodis magamine jääb kauaks meelde, isegi mäletan lapsepõlvest neid ööselkolkijaid sugulaslapsi. 🙂

No nagu iga suvi, sellepärast me seal tavaliselt kahte nädalat vastu ei peagi, sest unevõlg kasvab nii suureks. Toatemperatuuri mõõtmist seal igatahes pole, sellepärast pole teada, kui kuumaks katusealune muutub, seegi hea. Aga jahedamaks see ei tee.

Jaa, on proovitud ka telgis magamist, aga kuna kõrvatroppidega pole enamus inimesi veel magama harjunud, kostab terve öö mõnekümne meetri kauguselt maanteemüra koos kukkede ja koertega. Kukk alustab tavaliselt alles varahommikul, koerad kahjuks ei puhka niigi palju. Ei ole meie koerad, aga läbi akna tuppa kostab ikka vähem.

Sel aastal siis olen ma varustatud akna mõõtudega. Kui ma poest midagi sobivat ei leia, pean vist tüllijahil käima ja õmblusmasinat kasutama. Ma küll hankisin millalgi ühe voodi kohale riputatava rõngaga baldahhiini, aga no toda on ka kahju katki lõigata. Samas kahte tuba 4 lapse ja kahe täiskasvanuga sinna ühe baldahhiini alla ei mahuta.

Otsaakna jaoks saab kusagilt tõenäoliselt seda kleepuvat takjateipi koos võrguga. Otsaaknaga toas magades tuleb hoopis alati tänutunne, et meil kodus on kardinad. Neid saab ette tõmmata ja siis pole ööd nii valged. Jaanipäevapaiku on ju lõunad valged ja õhtud valged ja hommikud ka, juba kella neljast saati.

Aga sellega ka ving lõppeb, ülejäänud on saarel tavaliselt väga tore. Meri, ilusad kivid, naabri kanad, lambad, naabri laste lapsed, haakrikuköied puude otsas ronijaid ootamas, armsad sugulased… Vana kirikuaed ja majakas ka – kui majakas enam tuppa ei vilgu öö läbi, tundub ta päris äge. Majaka all elavad rammusad pruunid sipelgad, sellised jõõõhkralt suured. Sibavad tööka näoga ringi ja ainult need lapsed, kes oma jalgade ümber maha ei vaata, julgevad ümber majaka kulli mängida. Nii nagu mu mees koos naabrilastega vanasti sama majaka ümber kulli mängis.

Maasikate kohta veel ei tea, aga peenral ehk ikka on veel. Järve randa minnes on laudtee ääres metsmaasikad ka, aga millal nad küpseks saavad, ei tea. Eks ma tagasi tulles kirjutan, kas kõik jäid järgmistele. Seniks aga tuleb tülli ja kummi ja pimendavat kangast varuda ning minekuks kaerahelbepätse küpsetada.

Ja lilled passivad ka kõik akna peal, nii et terve köök lõhnab!

lillelaud

2 kommentaari “Sääskede võrgutamine

 1. Ma ostaks iga voodi kohale selle baldahhiini. Unerahu on neid eurosid väärt. Meil sääski pole, aga on hommikused kärbsed. Nende pärast on mul maakodus iga voodi kohal baldahhiin. Kahtlemata ülihea otsus.

  Liked by 1 person

  1. See oleks vist teostatav, kui laste arv ja magamiskohad (madrats põrandal) ei varieeruks iga aasta-paari tagant.. Aga mõne baldahhiini saab riputada küll, kui ehituspoest mõne nähtamatu või valge konksu leian. 🙂
   Sest tegu pole ju päris meie elamisega, nii et tahaks võimalikult vähe “külaliste jälgi” maha jätta..

   Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s