Võim vs. lilleilu

Kui nii tuuline ja vihmane on, hakkab septembri tunne tulema küll. Kooli lehele on ilmunud klasside kaupa, üheksandani välja, mida mis tunnis vaja on. Ei midagi üllatavalt, aga hea ikka, kui on kirjas, missugune vihik või kaustik mis aines võiks olla, mallidest ja guaššidest rääkimata.

Lasteaiaga harjutamine on jõudnud sinna etappi, kus hommikul mõlemad enam ei nuta, aga lasteaeda minema hakates nutab vähemalt üks ja lasteaia juurde jõudes nutab teine. No natuke, mitte palju. Mõlemad magasid seal täna. Õhtul olid mõlemad rõõmsad ja nõus homme kõike kordama.

Mina sain näiteks suvetööga ühele poole. Mitte sellega, et jõuaks ära koristada viimased nurgad ja hakkata juba suveasju kokku pakkima, vaid võtsime hoopis uuesti läbi sisalike ja konnade, lindude ja imetajate hingamise iseärasused ja jõudsime nendega edukalt “jaa-jaa, tean, kas nüüd võib koju minna”-seisu.

Mõtlesin võimuküsimuste üle, kuna sügisel saavad alguse uued seltskonnad – peaaegu igal aastal muutub kolleegide koosseis; klasside sisene koosseis võib ju jääda samaks, kuid inimesed seal sees muutuvad, kasvavad, arenevad, mõned ka pikenevad või paksenevad. Võim jaotatakse tavaliselt suhte alguses. Kui annad algul võimu ära – ei ütle, kui ei meeldi, siis ongi jama. Ükskõik, kas tööl või kodus, igal pool sama jama. Katsu siis samal ajal kena inimest mängida, vastutulelik olla ja samas loota, et suudad end kehtestada ja olla liider!

Kuidas seda võimu siis jaotada, et suhe oleks hea? Meil üks koolitaja kunagi käis ja rääkis sellest ja ütles, et tüüpnäide on see, et alati on klasse, millega osa õpetajaid ei saa hakkama ja osa õpetajaid saab kenasti hakkama.

Samas tekib siin see autoriteetsuse ja autoritaarsuse teema – kas õpetaja peab selle võimu võtma vaikselt (aga võimsalt) või kajab pool koridori, kui läbi klassiuste kostab valjuhäälne karjumine? Kus nüüd siis juhiomadused on?

Koolitaja küsis, kes tunneb ennast liidrina? Tõstke kohe käsi! Keegi ei julge tõsta, jah? Sest mis teised arvavad?? Nojah, ma vaatasin tol hetkel nii hoolega ringi, et kes tõstavad kätt, aga siiani ei mäleta, kas direktor siis tõstis käe või pidas seda olukorda provokatsiooniks, millele liidrina ei pea reageerima…

Kokkuvõte oli ikkagi see, et võim on selle käes, kes otsustab. Turvatunne ja parajalt kiitust on elementaarne vajadus selle juurde. Ja Eesti emad on selle pärast just masendunud, et vähe võimu ja keegi ei kiida ka!

Saan ka ühe uue klassi õpetada jälle ja suhete loomine hakkab otsast peale. Lihtsalt ma pole suhetest kunagi mõelnud võimu seisukohast… Ma ei tea, kuhu sellega välja jõuda tuleb. Iga aasta õpin nii palju uusi asju, ju siis on lihtsalt aeg sellest küljest asju vaadata. Selle koolituse kohta olen ma tegelikult varem kirjutanud ka, sest see oli väga huvitav IQ lugu, nüüd siis oli lihtsalt järellainetus.

Seni vaatan asju niisama. Leidsin näiteks Vaikelu. Kui imelisi asju nad teevad! Lihtsalt hämmastav. Tahtsin Vaikelu-neidudelt midagi osta, aga valida oli nii raske. Ja kõike ei saa ju osta, sest siis jagub teistele ka. Aga neil oli klaasi sisse tarretatud Kanakoole näiteks. Ei-ei, mitte midagi hirmsat, kanakoole on ju lill, tulikate sugulane, kasvab kusakil tagasihoidlikult, ei torka kellelegi silma. Aga keset helesinist klaasi, kollane õieke ja peenike vars… Õrn ja habras, mis sellest, et paksu klaasi sees. Paitab silma küll. 🙂

Vaikelu rahval on ikka väga hea mõte olnud need ilusad õied-lehed-samblad kuhugi nii elavana talletada. Ma lihtsalt vaatasin nende pilte ja ohkisin vaimustusest! Milline on kõige ilusam? Varjukannike, pisike roosinupp või hoopis mini-nartsissi õis?

Vaikelu_Klaasehe

Millised teile meeldivad?? Fotode väljapaneku leidsin SIIT.  

Advertisements

3 thoughts on “Võim vs. lilleilu

 1. Mulle tundub, et võimu on lihtsam saada enesekindlal inimesel, kes ei pea võimu pärast muretsema… Võim on jah õpetaja seisukohast oluline – ei tohiks olla allaheitlik, kuid samas pidevalt ja paaniliselt oma üleolekut demonstreerida on samuti naeruväärne. Ma usun, et sellel, kes julgeb ja suudab tunnistada oma nõrkusi ja vigu, on lihtsam olla autoriteet. Ja see kehtib nii tööpostil kui kodus.

  Meeldib

 2. Meil on koolis vähemalt üks õpetaja, kes saab kõigi klassidega hakkama. Tema on minu jaoks indikaator – kui juba tema ütleb, et vaat selle klassi üldise käitumisega on midagi pahasti, siis ongi, päriselt. Mõni muu daam võib käia ja kätsatada, aga kõik teavad, et kehtib vastastikuse kisamise printsiip ja keegi ei viitsi tema kätsatamist tõsiselt võtta.

  Kui mina kunagi tunde andsin ja tundi hiljaks jäin, palusin klassilt vabandust. Lapsed olid kooris jahmunud ja ütlesid, et õpetaja ei pea vabandust paluma. Mina vastu, et peab küll, teie siin ootate mind teadmatuses, kas hakkab midagi juhtuma või saate vaba aja … Teatud osaga klassist sai suhtlemine selle peale uue kvaliteedi. 🙂 Lastele oli täiesti uus mõte, et justkui võimupositsioonil olev isik – õpetaja – võiks väljendada lugupidamist alamal positsioonil olevate isikute vastu. Karta on, et oma laste jaoks jääbki see mõte uueks, sest mnjah …

  Liked by 1 person

 3. Vabandamine ja oma vigade-eksimuste tunnistamine on minu meelest nii iseenesest mõistetav, et seda teevad vast kõik õpetajad? Minul on põhikooli lõpp, ei mingit alamat positsiooni – tänapäeva lastele tundub juba 3-aastasena, et nad on vanematega võrdsed, 5-aastasena lasteaias õpetajatega võrdsed, algklassides peale 1.klassi (kui õpetaja tundub kõrgemal positsioonil kui oma ema) jälle õpetajaga võrdsel positsioonil.. Mis seal põhikooli lõpuski teisiti on. Põlvkondade erinevus.
  Aga võimu jaoks on vaja veidi kõrgemat energiataset ka, mulle tundub.No et JAKSAD kannatlik olla, teemas püsida, vajaduse korral võimsalt vaikida. Väsinuna ju ei jaksa. Kevadel mulle tundus, et käin energiatreeningut tegemas, sest peale sisseastumiskatsete tegemist selgub ju ära, kes kuhu sisse sai ja siis peaks sellest hoolimata kõike edasi õppima/õpetama, mis sellest, et see enam midagi ei otsusta ja väljas on kevad… 🙂

  Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s