Mõned kiired nipid

Seekord tuleb jutuks kiire WC-puhastus, plekkidega pesu puhastamise 2 nippi, kleeplindi kavalad kasutusalad, toiduportsude külmutamine, matemaatika õpetamine pärlitega, jaanuari koristusplaanide teostumise seis, nõudepesu oskus lastel, elu võimalikkusest nõudepesumasinata ja sünnipäevajärgne koostööharjutus perele.

Vahel kulub väikeste poiste emadele ära Poiste Vetsu Sprei. Vähem urinat ja kiirelt korras, oleks selle pihustuspudeli reklaamlause. DIY ehk kuidas teha? Väga lihtne, tuleb võtta mõni majapidamises tühjaks saanud pihusti-otsaga pudel – ja teha sinna sisse suure lahjendusega nõudepesuvahendi või dušigeelilahus. Meil oli kasutusel õrna sidrunilõhnaga nõudepesuvahend, see töötas väga hästi. Nii kui mõni noormees, kes alles alustab suurel potil käimist, mööda sihib, saab puhastusvahendiga pritsida (lastele meeldib see peaaegu sama palju kui lillede pritsimine, aga vetsus ei saa vähemalt aknad märjaks)  ja vetsupaberiga kiirelt kuivaks tõmmata. Ei pea tervet vannitoapõrandat pesema hakkama, välja arvatud juhul, kui laps kurvalt teatab, et Kuidas ma ka ei püüdnud, lakke pihta saada ei õnnestunud. 😦 🙂 Õnneks polnud minu laps ja õnneks polnud see juhtum meie pool, aga mällu on see lause  söövitatud. Naerma ajab alles tagantjärgi, et poisslapsed kõrge kaarega lakke pissida üritasid. Tüdrukutel ei tuleks selline asi KUNAGI pähe! 🙂

Väikeste laste pissipottide ümbruse kiirkoristamiseks sobis selline pihustipudel ka hästi.

Pärast ühe pritsipudeli täitmist tegin teise veel köögi tööpindade jaoks – see tavapärane Erese vahend (mis on tegelikult keraamilise pliidi puhastamiseks, mida meil enam pole, aga see võtab kõike muud ka superhästi puhtaks – alustades meest ja lõpetades kalalimaga) on super efektiivne ja hea, aga kallis ka! Nii et seda kasutan siis, kui on midagi tõsiselt määrivat või gaasipliidil mingi külgekeevitatud toidujäänus.

Kui üks pihustipudel veel kusagilt vanade asjade hulgast vastu tuli, tegin sinna sisse sapiseebilahjenduse ja kasutan pesu eeltöötlemiseks, kui mingid koledad kohad on riietele tekkinud. Paar pihustust on minu jaoks lihtsam kui määrdunud esemega kraanikausi juurde jooksmine (kraanikauss ei asu meil pesumasinaruumis) ja seebiga kokkutegemine ja tagasi pesumasina juurde lippamine. Hajameelsusest võin veel vahepeal kogemata kööki külmkapi juurde eksida muidu.

Pesumasina kohal on tükike kriiti ka, rasvaplekkide kiirtöötluseks enne pesu. Kriit aitab peaaegu alati ja pleki kriidisekstegemine võtab ainult paar sekundit, aga korra jäi plekk peale pesu liiga valge, kõigil muudel kordadel olen tulemusega rahule jäänud. Liigse kriidi plekk tuli ka järgmise pesuga välja.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Teiselt poolt

Pudelite peale tuleb muidugi sildid panna, millega tegu on, kui pole enam originaalsisu. Siin aitavad hästi kleepekad, mis on kleeplindiga kaetudsiis ei tule kleeps niisama lihtsalt maha.

Kleeplindiga üle kleepimine aitab ka siis, kui kirjutad markeriga kelgule, uiskudele, pastakatele, teritajatele, kääridele vms kooliasjadele nime peale – muidu kulub marker kiirelt maha. Lasteaias on meil näiteks 3 rohelise lumelabidaga varustatud last, minu laps nende hulgas. Ainult markeriga kirjutatud nimi kulub külmaga maha – võib-olla see sõltub markerist ka, meil on mingi harilik veekindel marker, aga läbipaistva teibiga üle kleebitud nimi kestab kelgu peal palju aastaid. Markerit kasutan tegelikult peamiselt köögis, sügavkülma pandud Tööle kaasa-toiduportsude kottidele peale toidu nime ja kuupäeva kirjutamiseks, muidu on tegu Salapärase Pakikesega, mille taolisi külmiku sulatamisel vastu tuleb. Toiduportsud saab panna kilekotti ja kilekoti sobiva suurusega plastmassist toidukarpi, kui söök on ära külmunud, saab karbi eemaldada. Vähemalt on lootus, et külmunud toidupakike pärast ikka kuhugi sisse mahub, kui teda tööle kaasa on vaja võtta. Ja sinna toidukotile pole mingit kleeplinti markerikirjale lisaks juurde vaja.

 

Täna sattusin ka pärlitega matemaatikaõpetamisest lugema. Et kui su lapsele meeldib pärleid nööri otsa ajada, saad talle sellega matemaatikat õpetada – viiel erineval moel või umbes nii. Artikkel Math Geek Mama lehel annab ehk ideid juurde, mis otseselt 2 pärlit + 2 pärlit pole. Sobivas vanusegrupis lastele kindlasti äge, sest roosade pärlite asemel võivad vabalt olla ka sooneutraalsed jubinad – lehed, pärlikoja tükid vms põnevat Karnaluksist leiab. Võib ka muid kanga-nööbipoode ka külastada, ma ise pole Karnaluksi veel sattunud, aga veebipood oli neil põnev. Ägedate väikeste lehtede idee tuli mulle Lambrine blogist, kuigi algul kirjutasin kogemata, et  Mutukamoosi blogist. Suured tänud Evelile paranduse eest!! Igatahes oli seal postitus, kus armsad väiksed lehed tuli pühkida kokku ja väikese luua asemel oli tal pirukate pintseldamise pintsel selleks otstarbeks. Mulle nii meeldis!

Muidu oli mul jaanuariplaanides köök ja magamistuba üksipulgi ette võtta ja ära puhastada ja siis puhtana hoida.  Magamistoas on tulemused tagasihoidlikud – mõned riiulid kapist ja kummutist on koristatud, aga mõned veel ootejärjekorras. Köögist sain ikka suure hurraaga  – jaanuari alguses on suur entusiasm ju kallal! – enamuse tehtud, mis silma jäi ja plaanides oli, nihutasin Mehe abiga isegi ühe sahtlikapi pliidi ja külmkapi vahelt välja, et pliidivahesse kukkunud sodi sealt kätte saada ja sahtlikapi külg ning pliidikülg ära pesta! Tavaliselt teen ma selliseid asju kolides, sest noh.. need ei jää silma ja alati on muid vajalikke asju ka, mida teha, näiteks raamatut lugeda!

Paar päeva hiljem selgus, et keegi oli juba uue praekartuli tüki sinna pliidi ja sahtlite vahele poetanud… Hehehee, nagu lastega peres ikka – kõige kindlam variant peale koristamist kodu korras hoida on inimeste kodust eemalhoidmine! Tegelikult pole sellest hullu midagi, ega see salajane praekartulitükk ei torkagi kellelegi teisele silma, vaid ainult sellele, kes just seda kohta puhastanud on. Siit ka see tarkus, et tualeti koristamine peaks mõnda aega poiste töö olema, siis nad õpivad täpsemad olema. Ühe tuttava peres oli selle ruumi koristamine kolme poja vahel nii kenasti ära jagatud, et ema käis vist ainult üle vaatamas.

Midagi, mida täiskasvanuellu kaasa võtta, mõtlesin mina. Huvitav, kui paljudes peredes on nõudepesumasinad, kas lapsed mingis vanuses ikkagi käsitsi nõudepesemist ka õpivad? Või on esimene asi, mis omaette kolides tudeng endale soetab, nõudepesumasin? Sõltub ilmselt peredest ka.

Meil oli vist 4 aastat umbes nõudepesumasin. Viimased 5 aastat pole olnud, aga ausalt öeldes ma puudust sellest küll ei tunne. Palju neid nõusid meil ikka tekib? Mina pesen enda nõud, potid-pannid (mõnikord palun mõnda last ka appi pesema või kuivatama) ja kahe väiksema lapse nõud. Kui väiksem poeg 4-aastaseks sai, sai ta endale nõude kuivatamise õiguse. S.t. aegajalt annan talle midagi kuivatada (iga päevaselt kasutame nõudekuivatusresti), mida tahan pärast kohe kappi ära panna, ehk siis kausid või poti/pannikaaned vms. Kui ta viieseks saab, lisandub võimalus ISE oma taldrik ära pesta. teised pesevad kõik ise, sest ühe taldriku ja lusika/noa/kahvli pesemine ei võta eriti aega. Aegajalt tekib ühe-kaheinimeseline pesemisjärjekord, kui kõik korraga söömise lõpetavad, aga tavaliselt sujub kenasti.

Ah et vett kulub rohkem? Ei usu. Pigem olen rahul, et ei pea pooltäis nõudepesumasina avamise lõhna taluma; õiendama, et keegi kõik asjad välja ja/või tagasi kappi tõstaks jne. Nõudepesumasina aastatel oli meil üleüldse liiga palju taldrikuid, sest masin, mille me päranduseks saime (ise ei ostnud), oli suur ja sinna pidi ikka mitu päeva nõusid koguma. Seega pidime järjest nõusid juurde soetama ja tundsime end halvasti, kui vahepeal kogemata mõne asja niisama vanast harjumusest ära pesime,, sest järelikult läks nõudepesumasina täitmiseks kauem aega. Samas potte-panne on meil vähe, neid seega paariks päevaks masinasse panna ei saanud – tuli ikka ise puhtaks pesta-kraapida.

Mul pole midagi selle vastu, et inimestel on oma nõudepesumasin ja nad on sellega kohutavalt rahul. Mul on selle üle ainult hea meel, kui see kellegi elu lihtsamaks ja rõõmsamaks teeb. Minu teemapüstituse mõte oli see, et saab vabalt ka ilma, isegi 7-liikmelise pere puhul. Saab ka sünnipäevade järel, kui 20+ inimest ühe õhtuga külas on, sest siis saab rõhuda koostööle – mõned pereliikmed korjavad nõusid ja sööke laualt, keegi järgmine peseb, mõned kuivatavad ja mõned viivad laualina ära, lükkavad laua kokku ja panevad klaasid-taldrikud-lusikad karpidesse tagasi. meie sünnipäevapeod muidugi lõppevad tavaliselt enne ööd, keset ööd ei jaksaks lapsed tõenäoliselt enam koristamises osaleda. Aga vähemalt oskavad nad ise nõusid pesta, kui suuremaks saavad. Ja kui meil on mõned korrad aastas vaja kahvlite-nugade-hoidikut põhjalikumalt pesta kui niisama harja ja seebiga (seda teeb tavaliselt Vanem Poeg), siis läheb see hoidja minu õe nõudepesumasinale külla. Üks tsükkel ja ohhoo! 😀

3 kommentaari “Mõned kiired nipid

 1. Sa ei leidnud seda postitust, sest see oli hoopis Lambrine blogis 🙂 https://lambrine.wordpress.com/2015/11/13/lehtede-puhkimine-kandikul/
  Aga tore ikka lugeda, kuidas esimesena Mutukamoos meenus 🙂

  Ma olen nõudepesumasina puhul aegajalt mõelnud, et ehk oleks ilma selleta tööd vähem. Vist isegi lugesin kuskilt soovitust, et kui tahad, et jõuad rohkem, siis viska masin välja, sest selle täitmine ja tühjendamine on suurem ajakulu kui kiirelt taldriku pesemine. Minu jaoks ongi see tühjendamine kõige suurem tegemata töö. Mõnikord ka seepärast, et sel hetkel kui meenub, et peaks masinat tühjendama, siis lapsed magavad ja ei tahaks kolistada. Aga ma veel ei ole valmis loobuma. Pesemine ise ei istu mulle üldse 🙂

  Meeldib

  1. Vabandused ja suured tänud õige lingi eest!!!
   Siis pead jah ootama, et mees õpetaks lastele selle töö selgeks ja alles siis saad masina kõrvale jätta. Nali 🙂
   Kas tühjendamise rutiini ei anna luua endale? Mõnus muusika tühjendamise ajaks mängima vms? Kui masina pesema paned, siis ju tsükli lõpetamise aeg ka enam vähem teada, pane telefonile äratus või meeldetuletus märgusõnaga “Nõudepesumasin+muusika”, siis ei jää öö peale.. või siis vastupidi – öösel pesed, hommikuks paned kindlaks ajaks selle meeldetuletuse?

   Meeldib

 2. 😀 Mina olen kindlalt nõudepesumasinasõltlane. Meil tekib kuidagi väga palju nõusid. Tühjendavad lapsed, kordamööda, ise peavad arvet. Me peseme masinas muidugi potte-panne ka, siis ei pea midagi koguma, päevaga saab kindlasti täis. Ja milleks masinat kohe pärast pesemise lõppu tühjendada, ma ei tea, meil tühjendavad lapsed vahel rohkem kui 15 tundi hiljem ja midagi ei juhtu, ei haise, ei käitu imelikult …

  Lugesin kusagilt, et istudes pissimine on meestele tervislikum, tekib vähem eesnäärmeprobleeme. See ja Unistaja komme keerata näiteks mingit heli kuuldes kogu kehaga, sõltumata sellest, mis tegevus parajasti kaelast allpool käsil on, on tekitanud meile kindla reegli, et püsti pissitakse ainult metsas, kus kempsu ei ole, või Poolas maantee ääres. Ei mingit sihtimist tubastes tingimustes. Võeh.

  Liked by 1 person

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s